تبلیغات
مهندسی کشاورزی - باغبانی www.baghbani.ir

مهندسی کشاورزی - باغبانی www.baghbani.ir
به اوج دل نشاندمت به خاستگاه زندگی / زمانه گر خزان شود تویی بهار زندگی  
نویسندگان
نظر سنجی
بیشتر از چه مطالب این وبلاگ استفاده می کنید؟


تیره گل سرخ Rosaceae
گیاهانی به صورت درختی و درختچه ای و یا علفی با برگهای متناوب . دارایی گوشوارك كه معمولا به دمبرگ و یا نیام چسبیده اند . گل آذین به صورت خوشه . سنبله و یا دیهیم است . گلها منظم. معمولا دوجنسی . تخمدان نیمه فوقانیو یا فوقانی یا هپانتیوم پهن لوله ای و یا كوزه ای هستند . كاسبرگها عموما ۵ عدد. گلبرگها ۵ عددو آزاد و گیاهی فاقد برچه می باشد . پرچم ها معمولا ۲ . ۳ . ۴ برابرتعداد كاسبرگها هستند . مادگی شامل یك یا چندین برچه جدا از هم بوده و هر برچه محتوی یك یا دو تخمك واژگونو اغلب دو جداری است . میوه به اشكال مختلف فندقه . شفت . و دانه ها فاقد آلبومن است . در در مورد طبقه بندی این تیره طبقه بندی ها به صورت های مختلف دیده می شود . گیاهان این تیره نا متجانس بوده و یك تیره زنجیره ای را تشكیل می دهند . گیاهان این تیره را از نظر نهنج . ساختمان مادگی و نوع میوه به پنج زیر خانواده تقسیم می كنند . گیاهان این تیره از نظر اقتصادیارزش زیادی دارند و تقریبا اکثر میو های این تیره خوراکی بوده که از جمله عبارتند از :
Maius spp سیب - Pyrus sp گلابی - Persica vulgaris هلو - Cerasus vuigaris آلبالو - Melspilus germanica ارگیل - Cydonia oblonga به - Rubus spp تمشک - Armeniaca persica زردآلو- Prunus domestica آلو - Cerasus avium گیلاس - Amygdaius communis بادام -Crataegus spp زالزالک - Fragaria vesca توت فرنگی .
گیاهان زینتی بسیاری ازجمله به ژاپنی . رز . اسپیره . و گیاهان داروئی زیادی از جمله غافث یا دوای جگر . جل و شیر خشت نیز در این تیره گیاهی جای دارد .
لیست جنس های تیره رز (Rosaceae) :
Aruncus
Spiraeae
Cotoneaster
Cydonia
Pyrus
Malus
Sorbus
Crataegus
Mespilus
Rubus
Fragaria
Potentilla
Sibbaldia
Genum
Filipendua
Alchemilla
Aphanes
Agrimonia
Sanguisorba
Rosa
Neurada
Prunus
Armenica
Persica
Amygdalus
Cerasus
Laurocerasus
Pyracantha

۱- زیر تیره گلسرخ ها Rosoideae
گیاهانی دارای نهنج کوزه مانند است . کاسبرگها و گلبرگها به دهانه آن چسبیده و در داخل آن برچه هابه صورت آزاد قرار دارند . پس از عمل لقاح نهنج به تدریج گوشتیشده و برچه هارا که به فندقه های متعددی تبدیل شده اند در بر می گیرد . نوع میوه در این زیر خانواده Hipe نامیده می شود . در گیاهان این زیر خانواده . برگها مرکب و ساقه غالبا خاردار و جنس معروف آن Rosa است .
طبقه بندی: خانواده رزاسه Rosaceae،
[ شنبه 24 تیر 1385 ] [ 02:07 ق.ظ ] [ مجید فنایی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
فروش بک لینک طراحی سایت